Opening gallery...






Explore All 3+Maybach SL Monogram Series Images
Mercedes-Benz Maybach SL Monogram Series
The Mercedes-Maybach SL 680 Monogram Series is powered by a 4.0-litre twin-turbo V8 petrol engine producing 577 bhp and 800 Nm of torque, paired with a 9-speed automatic transmission and 4MATIC all-wheel drive. The ultra-luxury roadster features Maybach-specific styling, bespoke Monogram design elements, premium materials, and a highly luxurious, tech-laden cabin.
EMI ₹ N/A /mo
Maybach SL Monogram Series Highlights
On Target
Ultra-luxury roadster combining open-top driving with Maybach-level craftsmanship, delivering effortless performance and unmatched exclusivity.
What We Like:
Unmatched luxury craftsmanship with bespoke detailing, combined with open-top grand touring performance and immense exclusivity.
What We Dont Like:
Low ground clearance and delicate bodywork make it difficult to enjoy freely on typical Indian roads.
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | 577 bhp @ 5500-6500 rpm |
| Torque | 800 Nm @ 2500 rpm |
| Mileage | N/A |
Top Speed
260 km/h
Maybach SL Monogram Series's 260 kmph Top Speed is about 10% lower than the segment average of 286.92 kmph.
Top Speed of Maybach SL Monogram Series Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Vantage | 325 km/h |
| Bentayga | 290 km/h |
| Urus | 306 km/h, 312 km/h |
| DBX | 310 km/h |
| Roma | 320 km/h |
| F8 Tributo | 340 km/h |
| G Class | 210 km/h, 220 km/h |
| DB 12 | 325 km/h |
| Hummer EV | 170 km/h |
| AMG GT 63 | 315 km/h |
Power
577 bhp @ 5500-6500 rpm
Maybach SL Monogram Series's 577 bhp Power is about 8% lower than the segment average of 625.59 bhp.
Power of Maybach SL Monogram Series Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Vantage | 656 bhp @ 6000 rpm |
| Bentayga | 542 bhp @ 6000 rpm |
| Urus | 657 bhp @ 6000 rpm, 657.10 bhp @ 6000 rpm, 789 bhp @ 6000 rpm |
| DBX | 697 bhp @ 6000 rpm |
| Roma | 612 bhp @ 5750 rpm |
| F8 Tributo | 711 bhp @ 7000 rpm |
| G Class | 362 bhp @3600 rpm, 577 bhp @ 6000 rpm |
| DB 12 | 670 bhp @ 6000 rpm |
| AMG GT 63 | 577 bhp |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of Maybach SL Monogram Series Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Vantage | RWD |
| Bentayga | AWD |
| Urus | AWD, FWD |
| DBX | AWD |
| Roma | RWD |
| F8 Tributo | RWD |
| G Class | AWD |
| DB 12 | RWD |
| Hummer EV | 4WD |
| AMG GT 63 | AWD |
Mercedes-Benz Maybach SL Monogram Series Price
Standout Features of Mercedes-Benz Maybach SL Monogram Series Variants
Mercedes-Benz Maybach SL Monogram Series Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Power | Acceleration | Boot Space | Top Speed |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹4.12 Cr* | Petrol | 3982 cc | 577 bhp | - | 240 L | 260 km/h |
| Petrol | 3902 cc | 711 bhp @ 7000 rpm | - | 200 L | 340 km/h | |
| Petrol | 5198 cc | 670 bhp @ 6000 rpm | - | 262 L | 325 km/h | |
| Hybrid | 3996 cc | 789 bhp @ 6000 rpm | - | 454 L | 312 km/h | |
| Petrol | 3982 cc | 697 bhp @ 6000 rpm | - | 632 L | 310 km/h | |
| Electric | - | - | - | - | 170 km/h | |
| Petrol | 3996 cc | 542 bhp @ 6000 rpm | - | 484 L | 290 km/h | |
| Petrol | 3982 cc | 656 bhp @ 6000 rpm | 3.4 secs (0-96 km/h)s | 300 L | 325 km/h | |
| Petrol | 3855 cc | 612 bhp @ 5750 rpm | - | 272 L | 320 km/h | |
| Petrol | 3982 cc | 577 bhp @ 6000 rpm | 4.4 secs (0-100 km/h)s | 640 L | 220 km/h | |
| Petrol | 3998 cc | 577 bhp | 3.2 secs (0-100 km/h)s | - | 315 km/h |
Maybach SL Monogram Series Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the Maybach SL Monogram Series next?
Maybach SL Monogram Series Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Mercedes-Benz Dealers in New Delhi
Explore 6 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Pune
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Mumbai
Explore 20 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Kolkata
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Ahmedabad
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Hyderabad
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.
Upcoming Cars

₹4.12 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz Maybach SL Monogram Series
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top Convertible Cars You Should Not Miss












