Opening gallery...





Mercedes-Benz GLC Coupe
The Mercedes-Benz GLC Coupe combines a sporty coupe-like design with a premium, tech-laden cabin featuring the MBUX infotainment system and a large touchscreen display. In India, it is powered by a 2.0-litre turbo-petrol engine producing 258 bhp and 400 Nm, paired with a 9-speed automatic transmission and the brand’s 4MATIC all-wheel-drive system, delivering strong performance and refined driving dynamics.
Mercedes-Benz GLC Coupe Latest Update
Last Updated On 08th Aug'24: Mercedes-Benz India launched the GLC 43 4Matic Coupe in August 2024, priced at Rs 1.10 crore (ex-showroom). This performance coupe features a 2.0-liter turbocharged inline-four cylinder engine with 48V mild-hybrid technology, a powertrain previously introduced in the C63 AMG. However, with a price tag of around 1 crore, the options for Audi Q8 and BMW X5 open up but mind you, none of these are coupes.
EMI ₹ N/A /mo
GLC Coupe Highlights
On Target
Sporty SUV coupe blending stylish design with everyday practicality, offering a comfortable ride and confident handling for city and highway drives.
What We Like:
Sporty coupe styling combined with the practicality of an SUV, supported by refined engines and a premium interior. What We Dont Like: Sloping roofline reduces rear headroom and boot practicality compared to the standard GLC SUV.
GLC Coupe Mileage
Mileage of GLC Coupe Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| RX | For Hybrid 18 kmpl |
| AMG C 43 | For Petrol 14.5 kmpl |
| GLE LWB | For Diesel, Hybrid 11.11 - 13.8 kmpl |
| Z4 | For Petrol 12.09 kmpl |
| AMG A 45 S | For Petrol 12 kmpl |
| X5 | For Diesel, Petrol 12 kmpl |
| Macan | For Petrol 11 kmpl |
| Q7 | For Petrol 11 kmpl |
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Automatic |
| Power | ` |
| Torque | 500 Nm @ 5000 rpm |
| Mileage | 10 kmpl |
Ground Clearance
201 mm
GLC Coupe's 201 mm Ground Clearance is about 16% higher than the segment average of 174 mm.
Ground Clearance of GLC Coupe Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Z4 | 114 mm |
| RX | 188 mm, 189 mm |
| Macan | 190 mm |
| Q7 | 178 mm |
| AMG A 45 S | 100 mm |
| XC90 | 238 mm |
| X5 | 216 mm |
| GLE LWB | 215 mm |
| AMG C 43 | 112 mm |
Boot Space
550 Litres
GLC Coupe's 550 litres Boot Space is close to the segment average of 540.78 litres.
Boot Space of GLC Coupe Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Z4 | 281 Litres |
| RX | 461 Litres |
| Macan | 500 Litres |
| Q7 | 740 Litres |
| AMG A 45 S | 470 Litres |
| XC90 | 680 Litres |
| X5 | 650 Litres |
| GLE LWB | 630 Litres |
| AMG C 43 | 455 Litres |
Wheelbase
2873 mm
GLC Coupe's 2873 mm Wheelbase is close to the segment average of 2850.11 mm.
Wheelbase of GLC Coupe Competitors
| Model | Wheelbase (mm) |
|---|---|
| Z4 | 2470 mm |
| RX | 2850 mm |
| ES | 2950 mm |
| Macan | 2807 mm |
| Q7 | 3000 mm |
| AMG A 45 S | 2729 mm |
| X5 | 2975 mm |
| GLE LWB | 2995 mm |
| AMG C 43 | 2875 mm |
Mercedes-Benz GLC Coupe Price
Standout Features of Mercedes-Benz GLC Coupe Variants
Mercedes-Benz GLC Coupe Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Seating Capacity |
|---|---|---|---|---|
![]() ₹99.85 Lakh* | Petrol | 1991 cc | 10 kmpl | 5 Seater |
| Hybrid | 1969 cc | - | 7 Seater | |
| Diesel | 2993 cc | 12 kmpl | 5 Seater | |
| Diesel | 2989 cc | 13.8 kmpl | 5 Seater | |
| Petrol | 1991 cc | 14.5 kmpl | 5 Seater | |
| Petrol | 2998 cc | 12.09 kmpl | 2 Seater | |
| Petrol | 1991 cc | 12 kmpl | 5 Seater | |
| Hybrid | 2393 cc | 18 kmpl | 5 Seater | |
| Petrol | 2995 cc | 11 kmpl | 7 Seater | |
| - | - | - | - | |
| Petrol | 1984 cc | 11 kmpl | 5 Seater |
GLC Coupe Mileage by Powertrain
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the GLC Coupe next?
GLC Coupe Owner Reviews

Reviews (17)

Mercedes-Benz Dealers in New Delhi
Explore 6 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Pune
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Mumbai
Explore 20 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Kolkata
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Ahmedabad
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Hyderabad
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.
Upcoming Cars

₹99.85 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz GLC Coupe
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Top Coupe Cars You Should Not Miss



















