Opening gallery...


Porsche Cayenne Electric
The Porsche Cayenne Electric is a luxury electric SUV positioned as the brand’s flagship EV in the performance SUV space, aimed at buyers seeking cutting-edge technology with Porsche-level performance. It immediately stands out for its high-performance electric powertrains and advanced EV architecture, while also offering the practicality and presence expected from a large luxury SUV. The cabin is modern, tech-heavy and premium, continuing Porsche’s focus on driver engagement even in an electric format. The overall package feels futuristic and performance-oriented. That said, its expected high price could limit accessibility. Overall, the Porsche Cayenne Electric appeals to buyers wanting a luxury electric SUV with serious performance credentials but with the Porsche brand name.
EMI ₹ N/A /mo
Cayenne Electric Highlights
Battery Capacity
113 kWh
Battery Capacity of Cayenne Electric Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Taycan | 93.4 kWh |
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| iX Electric | 111.5 kWh |
| i7 | 101.7 kWh |
| EQE | 90.56 kWh |
| EV9 | 99.8 kWh |
| EQS SUV | 122 kWh |
| Maybach EQS SUV | 122 kWh |
| Emeya | 102 kWh |
| Macan EV | 100 kWh |
Range
623 km
In 1 Variant
642 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Cayenne Electric Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Taycan | 683 km, 705 km |
| EQS Limousine | 813 km, 857 km |
| iX Electric | 635 km |
| i7 | 560 km, 603 km |
| EQE | 550 km |
| EV9 | 561 km |
| EQS SUV | 650 km, 809 km |
| Maybach EQS SUV | 600 km |
| Emeya | 485 km, 610 km |
| Macan EV | 240 km, 247 km, 261 km |
Boot Space
645 Litres
In 1 Variant
745 Litres
In 1 Variant
Boot Space by Variants
Boot Space of Cayenne Electric Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Taycan | 446 Litres, 450 Litres |
| EQS Limousine | 610 Litres |
| EQE | 580 Litres |
| EV9 | 333 Litres |
| EQS SUV | 610 Litres |
| Maybach EQS SUV | 440 Litres |
Ground Clearance
190 mm
In 1 Variant
210 mm
In 1 Variant
Ground Clearance by Variants
Ground Clearance of Cayenne Electric Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Taycan | 127 mm |
| EQS Limousine | 110 mm |
| iX Electric | 906 mm |
| i7 | 136 mm |
| EQE | 192 mm |
| EV9 | 198 mm |
| EQS SUV | 220 mm |
| Maybach EQS SUV | 187 mm |
| Emeya | 141 mm |
| Macan EV | 170 mm, 185 mm |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of Cayenne Electric Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Taycan | AWD |
| EQS Limousine | AWD |
| iX Electric | AWD |
| i7 | AWD |
| EQE | AWD |
| EV9 | AWD |
| EQS SUV | AWD |
| Maybach EQS SUV | AWD |
| Emeya | RWD |
| Macan EV | 4WD |
Porsche Cayenne Electric Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.76 - ₹2.26 Cr* | 113 kWh | - | 5 Years / Unlimited Kms | 642 km | 630000 W | 190 - 210 mm |
| 93.4 kWh | 9 Hours | 4 Years/80467 Kms | 683 km | 641355 W | 127 mm | |
| 101.7 kWh | 5.30 Hours | 3 Years/ unlimited kms | 560 km | 485000 W | 136 mm | |
| 102 kWh | - | 5 Years/150000 Kms | 610 km | 450000 W | 141 mm | |
| 122 kWh | 31 min (10% -80 %) | 8 Years/250000 Kms | 600 km | 484000 W | 187 mm | |
| 100 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 km | 470000 W | 170 mm | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 857 km | 385000 W | 110 mm | |
| 90.56 kWh | 32 min | 3 Years/Unlimited Kms | 550 km | 300000 W | 192 mm | |
| 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 809 km | 400000 W | 220 mm | |
| 111.5 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 635 km | 385000 W | 906 mm | |
| 99.8 kWh | 24 mins (10% - 80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 561 km | 282600.6 W | 198 mm |
Cayenne Electric Range by Powertrain
Range Report on 113kWh
Would you like 91Wheels to review the Porsche Cayenne Electric next?
Cayenne Electric Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Porsche Dealers in New Delhi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.


Porsche Dealers in Kolkata
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Gurgaon
Explore 2 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Kochi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.
Upcoming Cars
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.76 - ₹2.26 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Porsche Cayenne Electric
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Top SUV Cars You Should Not Miss










