Opening gallery...






Explore All 3+Maybach EQS SUV Images
Mercedes-Benz Maybach EQS SUV
The Mercedes-Maybach EQS 680 SUV is powered by a 122 kWh battery pack with dual electric motors and 4MATIC all-wheel drive, producing up to 649 bhp and 950 Nm of torque. The ultra-luxury electric SUV offers a claimed WLTP range of over 600 km, while featuring Maybach-specific styling, a rear-seat focused luxury cabin, and the MBUX Hyperscreen infotainment system.
Mercedes-Benz Maybach EQS SUV Latest Update
Last Updated On 22nd Jan'25: Mercedes-Benz has unveiled a new addition to their supremely luxurious electric SUV lineup- the EQS 680 Night Series - at the Bharat Mobility Global Expo 2025. This Maybach edition of the EQS comes in three stunning paint options: Obsidian Black, Manufaktur Opalite (White), and a two-tone finish with black and silver accents. As the name suggests, the Night Series focuses on a striking symmetry of different shades of black, featuring an all-black treatment for the grille, wheels, and interior, replacing traditional chrome elements for a sleek, sophisticated look.
EMI ₹ N/A /mo
Maybach EQS SUV Highlights
On Target
Ultra-luxury electric SUV delivering supreme rear-seat comfort, cutting-edge tech, and a silent ride tailored for chauffeur-driven indulgence.
What We Like:
Ultra-luxurious rear cabin with lounge-like comfort, paired with silent electric performance and cutting-edge technology. What We Dont Like: Large footprint can make manoeuvring difficult in congested urban environments.
Battery Capacity
122 kWh
Battery Capacity of Maybach EQS SUV Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| Taycan | 93.4 kWh |
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| i7 | 101.7 kWh |
| EQE | 90.56 kWh |
| G Class Electric | 116 kWh |
| EQS SUV | 122 kWh |
| Emeya | 102 kWh |
| Macan EV | 100 kWh |
| Cayenne Electric | 113 kWh |
Charging Time
31 min (10% -80 %)
Charging Time of Maybach EQS SUV Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| Taycan | 8 Hours, 9 Hours |
| EQS Limousine | 31 Min (10-80%) |
| i7 | 5.30 Hours |
| EQE | 32 min |
| G Class Electric | 32 Mintues |
| Macan EV | 21 min( 10% to 80%) |
Range
600 km
Range of Maybach EQS SUV Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| Taycan | 683 km, 705 km |
| EQS Limousine | 813 km, 857 km |
| i7 | 560 km, 603 km |
| EQE | 550 km |
| G Class Electric | 473 km |
| EQS SUV | 650 km, 809 km |
| Emeya | 485 km, 610 km |
| Macan EV | 240 km, 247 km, 261 km |
| Cayenne Electric | 623 km, 642 km |
Boot Space
440 Litres
Maybach EQS SUV's 440 litres Boot Space is about 26% lower than the segment average of 588.25 litres.
Boot Space of Maybach EQS SUV Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Taycan | 446 Litres, 450 Litres |
| EQS Limousine | 610 Litres |
| EQE | 580 Litres |
| G Class Electric | 620 Litres |
| EQS SUV | 610 Litres |
| Cayenne Electric | 645 Litres, 745 Litres |
Ground Clearance
187 mm
Maybach EQS SUV's 187 mm Ground Clearance is about 8% higher than the segment average of 173.17 mm.
Ground Clearance of Maybach EQS SUV Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Taycan | 127 mm |
| EQS Limousine | 110 mm |
| i7 | 136 mm |
| EQE | 192 mm |
| G Class Electric | 257 mm |
| EQS SUV | 220 mm |
| Emeya | 141 mm |
| Emira | 140 mm |
| Macan EV | 170 mm, 185 mm |
| Cayenne Electric | 190 mm, 210 mm |
Mercedes-Benz Maybach EQS SUV Price
Standout Features of Mercedes-Benz Maybach EQS SUV Variants
Expert Verdict on Maybach EQS SUV
91Wheels Expert
Pros & Cons of Maybach EQS SUV
What we admire in this car
Unparalleled Maybach standard rear-seat luxury with first-class comfort
Exceptionally refined and near-silent electric powertrain
Plush ride quality with advanced air suspension
Cutting-edge tech including MBUX Hyperscreen and ADAS
What could have been better
Massive size and weight reduce agility
Touch-heavy interface can feel overwhelming
Limited driver engagement for enthusiasts
Mercedes-Benz Maybach EQS SUV Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹2.40 - ₹2.65 Cr* | 122 kWh | 31 min (10% -80 %) | 8 Years/250000 Kms | 600 km | 649 bhp | 187 mm |
| 102 kWh | - | 5 Years/150000 Kms | 610 km | 450000 W | 141 mm | |
| 101.7 kWh | 5.30 Hours | 3 Years/ unlimited kms | 560 km | 485000 W | 136 mm | |
| 93.4 kWh | 9 Hours | 4 Years/80467 Kms | 683 km | 641355 W | 127 mm | |
| 113 kWh | - | 5 Years / Unlimited Kms | 642 km | 630000 W | 190 mm | |
| 116 kWh | 32 Mintues | 5 Years/Unlimited Kms | 473 km | 432000 W | 257 mm | |
| - | - | 5 Years/150000 Kms | - | 272180 W | 140 mm | |
| 100 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 km | 470000 W | 170 mm | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 857 km | 385000 W | 110 mm | |
| 90.56 kWh | 32 min | 3 Years/Unlimited Kms | 550 km | 300000 W | 192 mm | |
| 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 809 km | 400000 W | 220 mm |
Maybach EQS SUV Range by Powertrain
Range Report on 122kWh
Would you like 91Wheels to review the Mercedes-Benz Maybach EQS SUV next?
Maybach EQS SUV Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Mercedes-Benz Dealers in New Delhi
Explore 6 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Pune
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Mumbai
Explore 20 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Kolkata
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Ahmedabad
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Hyderabad
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.
Maybach EQS SUV News & Expert Reviews
Upcoming Cars
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹2.40 - ₹2.65 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz Maybach EQS SUV
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Top SUV Cars You Should Not Miss

























