Opening gallery...






Explore All 3+Macan EV Images
Porsche Macan EV
The Porsche Macan EV is a sports SUV, launched in India at the Bharat Mobility Global Expo 2025, with three variants: Macan, Macan 4S, and Macan Turbo. These electric beasts are radically different from their ICE counterparts and appear more exotic and aerodynamically refined. The interior of this vehicle is also different from the regular Macan, and at the moment, there is no competitor to it in India.
Porsche Macan EV Latest Update
Latest Update on 23rd Jan'25 : The Porsche Macan EV is a high-performance electric SUV launched at the Bharat Mobility Global Expo 2025. The Macan ICE is also a very popular choice among people who love a fast SUV but also need it to be practical. Now, the company has launched its electric version with sleeker styling and thunderous power.
EMI ₹ N/A /mo
Macan EV Highlights
On Target
Electric powertrain delivers instant torque, smooth acceleration and engaging handling with precise cornering.
What We Like
Impressive 639 PS top-spec output; long-range capability over 760 km; dual 10.9-inch displays; AR heads-up display enhances tech feel.
What We Do Not Like
Rear seat space feels slightly tight for tall adults; touchscreen-heavy controls can distract while driving.
Battery Capacity
100 kWh
Battery Capacity of Macan EV Competitors
| Model | Battery Capacity (kWh) |
|---|---|
| EQS Limousine | 107.8 kWh |
| iX Electric | 111.5 kWh |
| EQB | 66.5 kWh, 70.5 kWh |
| EQE | 90.56 kWh |
| EV9 | 99.8 kWh |
| Cyberster EV | 77 kWh |
| i5 | 83.9 kWh |
| EQS SUV | 122 kWh |
| Maybach EQS SUV | 122 kWh |
| Cayenne Electric | 113 kWh |
Charging Time
21 min( 10% to 80%)
Charging Time of Macan EV Competitors
| Model | Charging Time |
|---|---|
| EQS Limousine | 31 Min (10-80%) |
| iX Electric | 10.45 Hours |
| EQB | 6.25 Hours |
| EQE | 32 min |
| EV9 | 24 mins (10% - 80%) |
| Cyberster EV | 40 Minutes (10% - 80%) |
| i5 | 4.15 Hours |
| Maybach EQS SUV | 31 min (10% -80 %) |
Range
240 km
In 1 Variant
247 km
In 1 Variant
261 km
In 1 Variant
Range by Variants
Range of Macan EV Competitors
| Model | Range (km) |
|---|---|
| EQS Limousine | 813 km, 857 km |
| iX Electric | 635 km |
| EQB | 447 km, 535 km |
| EQE | 550 km |
| EV9 | 561 km |
| Cyberster EV | 580 km |
| i5 | 516 km |
| EQS SUV | 650 km, 809 km |
| Maybach EQS SUV | 600 km |
| Cayenne Electric | 623 km, 642 km |
Ground Clearance
170 mm
In 2 Variants
185 mm
In 1 Variant
Ground Clearance by Variants
Ground Clearance of Macan EV Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| EQS Limousine | 110 mm |
| iX Electric | 906 mm |
| EQB | 155 mm |
| EQE | 192 mm |
| EV9 | 198 mm |
| Cyberster EV | 140 mm |
| i5 | 136 mm |
| EQS SUV | 220 mm |
| Maybach EQS SUV | 187 mm |
| Cayenne Electric | 190 mm, 210 mm |
Drivetrain
4WD
Drivetrain of Macan EV Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| EQS Limousine | AWD |
| iX Electric | AWD |
| EQB | AWD |
| EQE | AWD |
| EV9 | AWD |
| Cyberster EV | AWD |
| i5 | AWD |
| EQS SUV | AWD |
| Maybach EQS SUV | AWD |
| Cayenne Electric | AWD |
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers

₹1.22 - ₹1.73 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Porsche Macan EV
EXPERT ADVICE
Not Sure If an EV Fits Your Life?
Know what to expect before you decide.
Porsche Macan EV Competitors
| Models | Battery Capacity | Charging Time | Battery Warranty | Range | Max Power | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.22 - ₹1.73 Cr* | 100000 kWh | 21 min( 10% to 80%) | 4 Year/80467 Kms | 240 - 261 km | 470000 W | 170 - 185 mm |
| 122 kWh | - | 8 Years/250000 Kms | 650 - 820 km | 400000 W | 220 mm | |
| 122 kWh | 31 min (10% -80 %) | 8 Years/250000 Kms | 600 km | 649 bhp | 187 mm | |
| 107.8 kWh | 31 Min (10-80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 857 km | 385000 W | 110 mm | |
| 90.56 kWh | 32 min | 3 Years/Unlimited Kms | 550 km | 300000 W | 192 mm | |
| 111.5 kWh | 10.45 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 635 km | 385000 W | 906 mm | |
| 99.8 kWh | 24 mins (10% - 80%) | 3 Years/Unlimited Kms | 561 km | 282600.6 W | 198 mm | |
| 83.9 kWh | 4.15 Hours | 2 Years/Unlimited Kms | 516 km | 442000 W | 136 mm | |
| 113 kWh | - | 5 Years / Unlimited Kms | 642 km | 630000 W | 190 mm | |
| 66.5 kWh | 6.25 Hours | 5 Years/Unlimited Kms | 447 km | 215000 W | 155 mm | |
| 77 kWh | 40 Minutes (10% - 80%) | Standard Warranty -3Years/Unlimited kms. Battery Warranty - Lifetime Warranty for HV Battery for 1st owner only | 580 km | 375000 W | 140 mm |
Macan EV Range by Powertrain
Range Report on 100kWh
Would you like 91Wheels to review the Porsche Macan EV next?
Macan EV Owner Reviews

Be the first to share a review
No reviews yet. Your experience can help others decide.


Porsche Dealers in New Delhi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.


Porsche Dealers in Kolkata
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Ahmedabad
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Gurgaon
Explore 2 authorized Porsche dealers. Get best prices.

Porsche Dealers in Kochi
Explore 1 authorized Porsche dealers. Get best prices.
Macan EV News & Expert Reviews
Top SUV Cars You Should Not Miss


























