Opening gallery...




Mahindra Bolero Neo Plus
Mahindra Bolero Neo+ is the latest addition to Mahindra’s stable of SUVs. This 9-seater SUV comes with the iconic Bolero brand name and offers immense space inside the cabin. It exudes the Bolero design language and is a perfect SUV for rural areas because of its abuse-friendly nature.
Mahindra Bolero Neo Plus Latest Update
Last Updated On 10th June'25: The test mule of the new-generation Mahindra Bolero has been spotted once again, and this time, the side profile of the upcoming SUV has been revealed. The sides of the new-gen Bolero look clean and sleek, featuring new multi-spoke alloy wheels, flush door handles, and squared wheel arches. The previously spotted test mule has indicated that the upcoming model will also receive a revamped front and rear fascia.
Mahindra has recently launched the Bold Edition of the Bolero and Bolero Neo, featuring several cosmetic changes to both the exterior and interior. Both vehicles showcase dark chrome accents on the grille, fog lamp surrounds, rear air vents (not present on the Bolero Neo), spare wheel cover, and Bold Edition badging on the tailgate and the rear side fenders. Inside, both SUVs feature a black finish on the dashboard, seats, and steering wheel. The Bolero Neo Bold Edition is priced at Rs 11.90 lakh (ex-showroom), while the Bolero Bold Edition starts at Rs 10.02 lakh.
EMI ₹ N/A /mo
Bolero Neo Plus Highlights
On Target
The rugged Mahindra Bolero Neo is modernized with a touchscreen, updated suspension, and a powerful diesel engine under Rs 10 lakh.
What We Like
It offers a rugged stance, good on-road stability, well-tuned suspension for undulations, and is spacious and well-equipped.
What We Do Not Like
It lacks modern features (sunroof/wireless charging), offers only a diesel engine, and the third-row jump seats are small.
Bolero Neo Plus Mileage
This is one of the least efficient SUVs in the segment.
Mileage of Bolero Neo Plus Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Ertiga | For Petrol 20.51 kmpl For CNG 26.11 km/kg |
| Rumion | For Petrol 20.51 kmpl For CNG 26.11 km/kg |
| Brezza | For Petrol 19.89 kmpl For CNG 25.51 km/kg |
| Nexon | For Diesel, Petrol 17.44 - 24.08 kmpl |
| XUV 3X0 | For Diesel, Petrol 20.1 - 21.2 kmpl |
| Basalt X | For Petrol 19.5 kmpl |
| Bolero Neo | For Diesel 17 kmpl |
| Bolero | For Diesel 16 kmpl |
| Scorpio Classic | For Diesel 15 kmpl |
Engine
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Power | 118.35 bhp @ 4000 rpm |
| Torque | 280 Nm @ 1800-2800 rpm |
| Mileage | 14 kmpl |
Boot Space
696 Litres
Bolero Neo Plus's 696 litres Boot Space is about 88% higher than the segment average of 371.5 litres.
Boot Space of Bolero Neo Plus Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| Ertiga | 209 Litres |
| Scorpio Classic | 460 Litres |
| Brezza | 328 Litres |
| Bolero Neo | 384 Litres |
| Nexon | 382 Litres |
| XUV 3X0 | 364 Litres |
| Basalt X | 470 Litres |
| Venue | 375 Litres |
Ground Clearance
180 mm
Bolero Neo Plus's 180 mm Ground Clearance is about 7% lower than the segment average of 191.6 mm.
Ground Clearance of Bolero Neo Plus Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| Ertiga | 185 mm |
| Scorpio Classic | 209 mm |
| Brezza | 198 mm |
| Bolero | 180 mm |
| Bolero Neo | 180 mm |
| Rumion | 185 mm |
| Nexon | 208 mm |
| XUV 3X0 | 201 mm |
| Basalt X | 180 mm |
| Venue | 190 mm |
Key Features of Mahindra Bolero Neo Plus

9-Seater Felxible Layout

Touchscreen Infotainment

Robust mHawk Diesel Engine

Safety Package

High Ground Clearance
Mahindra Bolero Neo Plus Price
Standout Features of P4
Standout Features of P10

₹10.90 - ₹11.95 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Mahindra Bolero Neo Plus
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Mahindra Bolero Neo Plus Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Safety Rating | Boot Space | Ground Clearance |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹10.90 - ₹11.95 Lakh* | Diesel | 2184 cc | 14 kmpl | - | 696 L | 180 mm |
| Diesel | 1493 cc | 16 kmpl | - | - | 180 mm | |
| Diesel | 1493 cc | 17 kmpl | - | 384 L | 180 mm | |
| Petrol, CNG | 1462 cc | For Petrol20.51 kmplFor CNG26.11 km/kg | 3 ★GNCAP | 209 L | 185 mm | |
| Petrol, CNG | 1462 cc | For Petrol19.89 kmplFor CNG25.51 km/kg | - | 328 L | 198 - 200 mm | |
| Petrol, Diesel | 1199 cc | 24.08 kmpl | 5 ★GNCAP | 382 L | 208 mm | |
| Petrol, CNG | 1462 cc | For Petrol20.51 kmplFor CNG26.11 km/kg | 3 ★GNCAP | - | 185 mm | |
| Petrol, Diesel | 1197 cc | 21.2 kmpl | - | 364 L | 201 mm | |
| Petrol | 1199 cc | 19.5 kmpl | - | 470 L | 180 mm | |
| Diesel | 1493 cc | - | - | 375 L | 190 mm |
Bolero Neo Plus Mileage by Powertrain
Mileage Report on Diesel Manual
Would you like 91Wheels to review the Bolero Neo Plus next?
Bolero Neo Plus Owner Reviews

Reviews (6)
Best Cars for Comfort
Latest Updates on Bolero Neo Plus
The Mahindra Bolero Neo Plus is set to debut in India in September, positioned as a larger and more practical alternative to the standard Bolero Neo. It is expected to offer 7- and 9-seater configurations along with a 2.2-litre diesel engine producing around 120 bhp, catering to buyers seeking a rugged, spacious, and utilitarian SUV.
The 2023 Mahindra Bolero Neo Plus had its engine specs and variants leaked ahead of launch, revealing a more powerful setup compared to the standard Neo. It is expected to get a 2.2-litre diesel engine producing around 120 PS, paired with a manual gearbox, along with multiple variants catering to both private and commercial buyers.
The Mahindra Bolero Neo Plus is expected to be offered in five variants, including P4 (7-seater), P10, P10 (R), and their 7-seater counterparts, catering to both private and commercial buyers. It is also likely to offer flexible seating layouts, including a 9-seater configuration, while continuing with a 2.2-litre diesel engine paired with a manual gearbox.
The Mahindra Bolero Neo Plus has been spotted testing ahead of its launch, hinting at an imminent debut for the larger, more practical version of the Neo. The test mule suggests a familiar boxy design with minor cosmetic tweaks, while it is expected to offer 7- and 9-seater configurations and continue with a more powerful 2.2-litre diesel engine paired with a manual gearbox.

Mahindra Dealers in New Delhi
Explore 16 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Pune
Explore 13 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Mumbai
Explore 7 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Kolkata
Explore 10 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Ahmedabad
Explore 11 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Hyderabad
Explore 20 authorized Mahindra dealers. Get best prices.
Mahindra Bolero Neo Plus Question & Answers
How much is the mileage of Mahindra Bolero Neo Plus?
Bolero Neo Plus News & Expert Reviews
Top SUV Cars You Should Not Miss


















