Opening gallery...






Explore All 3+GLS Images
Mercedes-Benz GLS
The Mercedes-Benz GLS is a behemoth SUV, commanding every second of your attention with its elegant design. In 2024, the GLS facelift was launched, featuring a new thicker 4-stack grille, an enhanced bumper design, and dynamic-looking interior upholstery. This car is essentially the SUV version of the S-Class. However, the rear-seat experience doesn’t quite match the luxury of the ‘S’ brand. For that, the GLS Maybach is also available, which takes the luxury quotient to even greater heights. Lastly, its rivals include the BMW X7, Audi Q7, and Volvo XC90.
Mercedes-Benz GLS Latest Update
Last Updated on 2nd May'25 : Since the 2024 facelift launch, Mercedes hasn’t introduced any further updates to the GLS - the SUV based on the S-Class. It competes with the BMW X7 and Audi Q7, and is the best-seller among them. The GLS is also available in a luxurious Maybach version.
The 2024 Mercedes-Maybach GLS 600 Facelift has just hit the roads in India, flaunting a price tag of Rs 3.35 crore. Under the hood, it boasts a robust 4.0-liter V8 engine, coupled with a seamless 9-speed automatic transmission. Inside, it boasts the latest MBUX screen featuring an interior assistant, along with a slew of other premium features to enrich the driving experience.
EMI ₹ N/A /mo
GLS Highlights
On Target
Flagship luxury SUV offering immense space and comfort. Smooth powertrains and a plush ride make it ideal for long-distance family travel and chauffeur-driven luxury.
What We Like:
Immense cabin space with genuinely comfortable three-row seating, backed by smooth six-cylinder engines and a plush ride ideal for long highway journeys.
What We Dont Like:
Massive dimensions make it cumbersome in tight city streets and parking spaces.
Engine
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Power | 362 bhp @ 4000 rpm |
| Torque | 750 Nm @ 1350 rpm |
| Mileage | 11 kmpl |
Acceleration
6.1 secs (0-100 km/h)
GLS's 6.1 acceleration is about 57% higher than the segment average of 3.89.
Acceleration of GLS Competitors
| Model | Acceleration |
|---|---|
| 911 | 2.5 secs (0-100 km/h), 2.7 secs (0-100 km/h), 3.0 secs (0-100 km/h), 4.1 secs (0-100 km/h) |
| RS Q8 | 3.6 secs (0-100 km/h) |
| S Class | 5.6 secs (0-100 km/h) |
| Maybach S-Class | 4.8 secs (0-100 km/h) |
| XM | 4.3 secs (0-100 km/h) |
| Maybach EQS SUV | 4.4 secs (0-100 km/h) |
Top Speed
250 km/h
GLS's 250 kmph Top Speed is about 5% lower than the segment average of 260.64 kmph.
Top Speed of GLS Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| 911 | 294 km/h, 312 km/h, 322 km/h, 330 km/h |
| RS Q8 | 305 km/h |
| LX | 210 km/h |
| S Class | 250 km/h |
| Range Rover | 225 km/h, 242 km/h |
| Maybach S-Class | 250 km/h |
| M8 Coupe Competition | 250 km/h |
| XM | 249 km/h |
| LM | 200 km/h |
| Maybach EQS SUV | 210 km/h |
Power
362 bhp @ 4000 rpm
In 2 Variants
375 bhp @ 5800 rpm
In 2 Variants
550 bhp @ 6000 rpm
In 2 Variants
Power by Variants
Power of GLS Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| 911 | 388 bhp, 533 bhp, 641 bhp, 701 bhp |
| RS Q8 | 640 bhp @ 6000 rpm |
| LX | 304.41 bhp @ 4000 rpm |
| S Class | 282.08 bhp @ 3400 - 4600 rpm |
| Range Rover | 346 bhp @ 4000 rpm, 394 bhp @ 5500 rpm |
| Maybach S-Class | 496.17 bhp @ 5500-5500 rpm, 550 bhp @ 6000 rpm, 603.46 bhp @ 5250-5500 rpm |
| M8 Coupe Competition | 625 bhp |
| XM | 644 bhp @ 5400-7200 rpm |
| LM | 190 bhp @ 6000 rpm |
| Maybach EQS SUV | 649bhp |
Drivetrain
AWD
Drivetrain of GLS Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| 911 | AWD, RWD |
| RS Q8 | AWD |
| LX | AWD |
| S Class | AWD, RWD |
| Range Rover | AWD |
| Maybach S-Class | AWD |
| M8 Coupe Competition | AWD |
| XM | AWD |
| LM | AWD |
| Maybach EQS SUV | AWD |
Mercedes-Benz GLS Price
Price Range
Standout Features of 450
Standout Features of Maybach
Expert Verdict on GLS
91Wheels Expert
Pros & Cons of GLS
What we admire in this car
Has a highly luxurious cabin
Looks Macho
Sufficiently Capable off the road
What could have been better
Expensive to buy and maintain

₹1.32 - ₹4.10 Cr*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz GLS
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Mercedes-Benz GLS Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Power | Acceleration | Boot Space | Top Speed |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹1.32 - ₹4.10 Cr* | Petrol, Diesel | 2925 cc | 362 - 550 bhp | - | 493 - 520 L | 238 - 250 km/h |
| Diesel | 3346 cc | 304.41 bhp @ 4000 rpm | - | 174 L | 210 km/h | |
| Hybrid | 4395 cc | 644 bhp @ 5400-7200 rpm | 4.3 secs (0-100 km/h)s | 527 L | 249 km/h | |
| Hybrid | 2925 cc | 282.08 bhp @ 3400 - 4600 rpm | 5.6 secs (0-100 km/h)s | 550 L | 250 km/h | |
| Electric | - | 649bhp | 4.4 secs (0-100 km/h)s | 440 L | 210 km/h | |
| Petrol | 3591 cc | 701 bhp | 3.0 secs (0-100 km/h)s | - | 322 km/h | |
| Petrol | 2996 cc | 394 bhp @ 5500 rpm | - | - | 225 km/h | |
| Petrol | 5980 cc | 603.46 bhp @ 5250-5500 rpm | - | 500 L | 250 km/h | |
| Petrol | 4395 cc | 625 bhp | - | 420 L | 250 km/h | |
| Hybrid | 2487 cc | 190 bhp @ 6000 rpm | - | - | 200 km/h | |
| Petrol | 4000 cc | 640 bhp @ 6000 rpm | 3.6 secs (0-100 km/h)s | 605 L | 305 km/h |
GLS Mileage by Powertrain
Mileage Report on Diesel Automatic
Would you like 91Wheels to review the GLS Diesel Automatic variant next?
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the GLS Petrol Automatic variant next?
GLS Owner Reviews

Reviews (5)
Mercedes-Benz
Latest Updates on GLS
Mercedes-Benz has introduced the Maybach GLS Celebration Edition in India at Rs 4.10 crore (ex-showroom) exclusive, design-focused version of its flagship luxury SUV. Alongside this, local production of the Maybach GLS has begun in India, making it the only market outside the US to assemble the model and significantly reducing the price of the standard version to around Rs 2.75 crore.
Mercedes-Benz has launched the Maybach GLS 600 Night Series in India at Rs 3.71 crore (ex-showroom). The Night Series brings blacked-out exterior elements, a darker design theme and subtle styling tweaks, while retaining the same powerful V8 powertrain and core luxury features as the standard model.
Mercedes-Benz has launched the 2024 Maybach GLS 600 facelift in India at Rs 3.35 crore (ex-showroom), bringing subtle design updates and enhanced luxury features. The facelift introduces a revised grille, updated bumpers and new LED lighting elements, along with improvements to the interior including the latest MBUX system and updated trims.

Mercedes-Benz Dealers in New Delhi
Explore 6 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Pune
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Mumbai
Explore 20 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Kolkata
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Ahmedabad
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Hyderabad
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.
GLS News & Expert Reviews
Latest News


2024 Mercedes-Maybach GLS 600 Facelift Launched In India, Priced At Rs 3.35 crore

Mercedes-Benz GLS Facelift Launched In India At Rs 1.32 Crore - Details


Top SUV Cars You Should Not Miss















