Opening gallery...






Explore All 3+Marazzo Images
Mahindra Marazzo
Mahindra Marazzo is a 7-seater premium MPV from Mahindra’s lineup. It is a very underrated car in its segment. It has good looks, decent engine performance, and spacious interiors. It comes with all the basic features that are must-have in an MPV. It is a safe MPV since it scored 4 stars in GLOBAL NCAP. It mainly rivals the Maruti Suzuki Ertiga and Kia Carens in its segment. It has been a long time since it got updated and in the future as well, there are fewer chances for it to get any update.
Mahindra Marazzo Latest Update
Last updated On 21st Apr’25: Mahindra’s only MPV on sale is still available without any new updates. A few months ago, news was circulating that the automaker had discontinued it, and it was no longer listed on their official website. However, that doesn’t seem to be the case now, as it is still available for purchase.
The Mahindra Marazzo of 2023 models (M2, M4+, and M6+) is offered with a total discount of Rs. 93,200. For the 2024 models, the benefits are slightly reduced by just Rs. 200.
EMI ₹ N/A /mo
Marazzo Highlights
Engine
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Manual |
| Power | 120.9 bhp @ 3500 rpm |
| Torque | 300 Nm @ 1750-2500 rpm |
| Mileage | 17.3 kmpl |
Ground Clearance
200 mm
Marazzo's 200 mm Ground Clearance is about 4% higher than the segment average of 193.78 mm.
Ground Clearance of Marazzo Competitors
| Model | Ground Clearance (mm) |
|---|---|
| XL6 | 180 mm |
| Scorpio Classic | 209 mm |
| Taigun | 188 mm |
| Kushaq | 155 mm |
| Grand Vitara | 210 mm |
| Creta | 190 mm |
| Urban Cruiser HyRyder | 210 mm |
| Victoris | 210 mm |
| Hector | 192 mm |
Marazzo Mileage
Mileage of Marazzo Competitors
| Model | Mileage |
|---|---|
| Victoris | For Hybrid, Petrol 21.18 - 28.65 kmpl For CNG 27.02 km/kg |
| Grand Vitara | For Hybrid, Petrol 21.11 - 27.97 kmpl For CNG 26.6 km/kg |
| Urban Cruiser HyRyder | For Hybrid, Petrol 21.11 - 27.97 kmpl For CNG 26.6 km/kg |
| XL6 | For Petrol 20.9 kmpl For CNG 26.23 km/kg |
| Creta | For Diesel, Petrol 18.4 - 21.8 kmpl |
| Taigun | For Petrol 19.89 kmpl |
| Scorpio Classic | For Diesel 15 kmpl |
Boot Space
190 Litres
Marazzo's 190 litres Boot Space is about 48% lower than the segment average of 358.62 litres.
Boot Space of Marazzo Competitors
| Model | Boot Space (Litres) |
|---|---|
| XL6 | 209 Litres |
| Scorpio Classic | 460 Litres |
| Taigun | 385 Litres |
| Kushaq | 385 Litres |
| Grand Vitara | 265 Litres, 373 Litres |
| Creta | 433 Litres |
| Urban Cruiser HyRyder | 265 Litres, 308 Litres, 373 Litres |
| Victoris | 320 Litres, 439 Litres |
| Seltos | 447 Litres |
Seating Capacity
7 Seats
In 3 Variants
8 Seats
In 3 Variants
Seating Capacity by Variants
Seating Capacity of Marazzo Competitors
| Model | Seating Capacity (Seats) |
|---|---|
| XL6 | 6 Seats |
| Scorpio Classic | 7 Seats, 9 Seats |
| Taigun | 5 Seats |
| Kushaq | 5 Seats |
| Grand Vitara | 5 Seats |
| Creta | 5 Seats |
| Urban Cruiser HyRyder | 5 Seats |
| Victoris | 5 Seats |
| Seltos | 5 Seats |
| Hector | 5 Seats |
Key Features of Mahindra Marazzo

7-inch Touchscreen

Steering-Mounted

Reverse Parking

Roof-Mounted AC

680-Litre

Driver's display
Mahindra Marazzo Price
Price Range
Expert Verdict on Marazzo
91Wheels Expert
Pros & Cons of Marazzo
What we admire in this car
It has best-in-class safety with a 4-star rating in GLOBAL NCAP.
Spacious cabin in the 3rd row that can be used by adults.
Packs decent features.
An MPV with car-like driving dynamics.
Decent engine performance from the 1.5L unit.
What could have been better
There is no option for petrol or automatic transmission.
It feels a bit outdated. Requires an updated version.
Not much boot space when the third row is in use.
Plastic quality could have been better in some places.
Should I buy the Marazzo?
The Mahindra Marazzo is a great option in its segment, although it has been underrated. It offers unmatched space, comfort, and premiumness in comparison to its competitors. This vehicle provides both performance and fuel efficiency, along with a good features list. However, if you prefer a CNG or petrol powertrain, you might want to explore the Maruti Suzuki Ertiga or the KIA Carens.
- The design of the Marazzo is very underrated. The bold front face has projector headlamps. It also has chrome inserts on the grill and large fog lamps. These features give it a bold facial expression.
- The alloy wheel design is unique. The big ORVMs give a good view of what's behind them. The rising window line may hamper the outside view. The subtle use of chrome provides a premium character to this MPV.
- From the rear, the design language is simple. There are rear parking sensors with a camera for ease of parking this huge MPV. The rear design can remind you of the elder sibling XYLO to some extent.
- The interiors of the Marazzo are a talking point. The space in the second row and third row is best in the segment. The third row comfortably accommodates 3 adults, making it an 8-seater MPV.
- The fit-finish of the plastics could have been better in some places. It offers a decent features list. Some useful features include a rear camera, cornering lamps, touchscreen infotainment, etc.
- The roof-mounted AC controls and vents take care of second and third-row passengers.
- The Marazzo comes equipped with a 1.5L diesel engine which churns out 121 BHP of power and 300Nm of peak torque. This is mated to a 6-speed manual transmission. There is no automatic transmission that would have boosted the sales of this vehicle.
- The engine’s performance is quite lacking compared to the size of the vehicle. It offers good fuel efficiency in the city and highway conditions.
- The engine has good low-end, and the lag is well-contained. The mid-range is the sweetest and the top-end is vague. The engine NVH levels are also lower, so you hear less of the diesel clatter inside the cabin.
Marazzo engine specifications:
| Transmission | Manual |
| Mileage | 17.3 |
| Engine | 1497 cc |
| Power | 120.9 bhp @ 3500 rpm |
| Torque | 300 Nm @ 1750-2500 rpm |
| Drive Train | FWD |
- The ride quality of the Marazzo is quite impressive. The seats offer pure comfort and you’ll not be tired on long journeys. The suspension is on the softer side. This helps create a plush, premium experience inside the cabin.
- The softer suspension setup ends up having some amount of body roll around the corners. At higher speeds, the ride might get a bit bouncy. But the suspension effortlessly engulfs the bad roads and potholes.
- The softer suspension setup ends up having some amount of body roll around the corners. At higher speeds, the ride might get a bit bouncy. But the suspension effortlessly engulfs the bad roads and potholes.
- The third row of seats is made for adults. They are very spacious and roomy, but the rising window line can be a bit issue. When all the rows are up, the boot space might be an issue in that case.
- The Marazzo comes equipped with all 4-disc brakes that ensure strong stopping power. It has ABS, EBD, and front dual airbags in terms of safety list.
- What's more interesting is that it scored 4 stars in the GLOBAL NCAP Crash test rating. This makes Marazzo the first MPV to get 4 stars in a crash test.
Marazzo safety specifications:
| Safety Rating | 4.00 |
| Airbag | 2 airbags |
| ADAS | No |
| Parking Sensor | No |

₹14.06 - ₹16.38 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Mahindra Marazzo
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Mahindra Marazzo Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Mileage | Boot Space | Ground Clearance | Seating Capacity |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹14.06 - ₹16.38 Lakh* | Diesel | 1497 cc | 17.3 kmpl | 190 L | 200 mm | 8 Seater |
| Hybrid | 1490 cc | For Petrol/Hybrid27.97 kmplFor CNG26.6 km/kg | 373 L | 210 mm | 5 Seater | |
| Hybrid | 1490 cc | For Petrol/Hybrid28.65 kmplFor CNG27.02 km/kg | 439 L | 210 mm | 5 Seater | |
| Diesel | 1483 cc | - | 447 L | - | 5 Seater | |
| Diesel | 1493 cc | 21.8 kmpl | 433 L | 190 mm | 5 Seater | |
| Diesel | 2184 cc | 15 kmpl | 460 L | 209 mm | 7 Seater | |
| Petrol | 1498 cc | - | 385 L | 155 mm | 5 Seater | |
| Petrol | 1490 cc | For Petrol/Hybrid27.97 kmplFor CNG26.6 km/kg | 265 L | 210 mm | 5 Seater | |
| Petrol | 1451 cc | - | - | 192 mm | 5 Seater | |
| Petrol | 1498 cc | 19.89 kmpl | 385 L | 188 mm | 5 Seater | |
| Petrol | 1462 cc | For Petrol20.9 kmplFor CNG26.23 km/kg | 209 L | 180 mm | 6 Seater |
Marazzo Mileage by Powertrain
Mileage Report on Diesel Manual
Would you like 91Wheels to review the Marazzo next?
Marazzo Owner Reviews

Reviews (51)
Family SUV
Comfort & Power
Family Favorite
Spacious Family Vehicle
Comfortable Family SUV
Latest Updates on Marazzo
The Mahindra Marazzo is no longer listed on the brand’s official website, strongly indicating that it has been silently discontinued in India. The move comes after consistently poor sales, with the MPV reportedly selling in very low numbers, often under 50 units per month in 2024.
The Mahindra Marazzo received a price hike of up to Rs 43,300 in June 2023, with increases varying across variants. Following the revision, prices ranged from Rs 14.10 lakh to Rs 16.46 lakh (ex-showroom), while the MPV continued unchanged mechanically with its 1.5-litre diesel engine and manual gearbox.
The Mahindra Marazzo is expected to receive a diesel-automatic option soon, with reports suggesting the addition of a 6-speed AMT paired to its existing 1.5-litre diesel engine. This update is aimed at improving convenience and broadening its appeal, as the MPV is currently offered only with a manual gearbox.
The Mahindra Marazzo BS6 petrol variant has been spotted testing ahead of its expected launch, hinting at the introduction of a new turbo-petrol engine for the MPV. It is likely to feature a 1.5-litre turbocharged petrol motor producing around 160 bhp, paired with both manual and automatic transmission options, aimed at broadening its appeal beyond the diesel-only lineup
The 2020 Mahindra Marazzo BS6 was launched in India with prices starting at Rs 11.25 lakh and going up to Rs 13.51 lakh (ex-showroom), depending on the variant. It was offered in three trims, M2, M4+, and M6+, in both 7- and 8-seater configurations, while continuing with a 1.5-litre diesel engine paired to a manual gearbox.

Mahindra Dealers in New Delhi
Explore 16 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Pune
Explore 13 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Mumbai
Explore 7 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Kolkata
Explore 10 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Ahmedabad
Explore 11 authorized Mahindra dealers. Get best prices.

Mahindra Dealers in Hyderabad
Explore 20 authorized Mahindra dealers. Get best prices.
Mahindra Marazzo Question & Answers
What is the engine power of Mahindra Marazzo diesel version?
How many cylinders does Mahindra Marazzo has?
How many gears available in Mahindra Marazzo?
How much is the width of Mahindra Marazzo?
Marazzo News & Expert Reviews
Latest News

Mahindra XUV400 EV, XUV700, More MY23 Stock Available With Up To Rs 4.4 Lakh Discount In May


September 2023 Mahindra Deals: Save Up to Rs 1.25 Lakh on XUV400 Electric


Top MUV Cars You Should Not Miss












