Opening gallery...






Explore All 3+A Class Limousine Images
Mercedes-Benz A Class Limousine
The A-Class Limousine is a charming little sedan that also happens to be the most affordable Mercedes you can buy. The A-Class offers the right amount of features, along with good rear seat comfort, as it is an extended wheelbase model. However, headroom may be an issue for taller passengers. A great feature of this vehicle is that the automaker offers both petrol and diesel engines, with the latter easily achieving 20+ kmpl of mileage.
Mercedes-Benz A Class Limousine Latest Update
Last Update On 29th May'25:The cheapest car in the Mercedes Benz lineup - A Class Limousine, currently in its 4th generation, hasn’t received any update in a long time. It continues to be offered with one trim - A 200 powered by a 1.5L turbocharged petrol engine.
The A-Class Limousine is expected to continue until 2026, and with the Concept CLA shown in near-production guise, it may not be too long before the car maker has a replacement ready for the A-Class Limousine.
EMI ₹ N/A /mo
A Class Limousine Highlights
On Target
A stylish entry-level luxury sedan that focuses on delivering the Mercedes experience with a tech-rich cabin, smooth performance, and everyday comfort.
What We Like
Premium interior and excellent build quality, smooth and refined engines, comfortable ride that handles bad roads well.
What We Do Not Like
Tall passengers may find rear seat cramped, performance isn’t very exciting, ownership/maintenance costs can be a concern.
Engine
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Power | 147 bhp @ 3400 rpm |
| Torque | 320 Nm @ 1400-3500 rpm |
| Mileage | 21 kmpl |
Acceleration
8.3 secs (0-100 km/h)
In 1 Variant
8.4 secs (0-100 km/h)
In 1 Variant
Acceleration of A Class Limousine Competitors
| Model | Acceleration |
|---|---|
| 2 Series Gran Coupe | 8.6 secs (0-100 km/h) |
| Tayron R-Line | 7.3 secs (0-100 km/h) |
| Tiguan R-Line | 7.11 secs (0-100 km/h) |
Top Speed
227 km/h
In 1 Variant
230 km/h
In 1 Variant
Top Speed of A Class Limousine Competitors
| Model | Top Speed (km/h) |
|---|---|
| Fortuner | 190 km/h |
| Camry | 200 km/h |
| 2 Series Gran Coupe | 250 km/h |
| Gloster | 177 km/h |
| Octavia RS | 250 km/h |
| Seal | 180 km/h |
| Fortuner Legender | 190 km/h |
| Kodiaq | 200 km/h |
| Tayron R-Line | 224 km/h |
| Tiguan R-Line | 229 km/h |
Power
147 bhp @ 3400 rpm
In 1 Variant
161 bhp @ 5500 rpm
In 1 Variant
Power by Variants
Power of A Class Limousine Competitors
| Model | Power |
|---|---|
| Fortuner | 163.60 bhp @ 3400 rpm, 201.15 bhp @ 3400-3400 rpm |
| Camry | 183.72 bhp @ 6000 rpm |
| 2 Series Gran Coupe | 154.21 bhp @ 4900-6000 rpm |
| Gloster | 158.8 bhp @ 4000 rpm, 212.55 bhp @ 4000 rpm |
| Octavia RS | 261 bhp |
| Fortuner Legender | 201 bhp @ 3000-3400rpm |
| Kodiaq | 201 bhp @ 4500-6000 rpm, 201.15 bhp @ 4500-6000 rpm |
| Tayron R-Line | 201.20 bhp @ 4500-6500 |
| Tiguan R-Line | 201.20 bhp@ 4500 - 6000 rpm |
Drivetrain
FWD
Drivetrain of A Class Limousine Competitors
| Model | Drivetrain |
|---|---|
| Fortuner | AWD, RWD |
| Camry | FWD |
| 2 Series Gran Coupe | FWD |
| Gloster | AWD, RWD |
| Octavia RS | FWD |
| Seal | AWD, RWD |
| Fortuner Legender | AWD, RWD |
| Kodiaq | AWD |
| Tayron R-Line | AWD |
| Tiguan R-Line | AWD |
Mercedes-Benz A Class Limousine Price
Standout Features of Mercedes-Benz A Class Limousine Variants
Expert Verdict on A Class Limousine
91Wheels Expert
Pros & Cons of A Class Limousine
What we admire in this car
It comes with a powerful engine
Mercedes brand value and ride quality are hard to match
Offers good dynamics
Options between petrol & diesel engines
Powerful engine & loads of features
Striking looks and interior design
Well priced
What could have been better
After-sales service costs are exorbitant
Cabin is not spacous
Costly as compared to the rivals
Short on space inside, especially at the rear bench
Mercedes-Benz A Class Limousine Detailed Review
The A-class exterior design is class-apart. The short limousine has been designed in a strikingly sharp layout that is instantly eye-catching over the road. The front use a short overhang, a big Mercedes logo on the front grille, and the air dams on the front bumper are large and bold. There is ample use of chrome which gives the car an exquisite look. The short and stretched-out LED headlights look fabulous as well. The sloping down roofline design and the sharp C-shaped LED taillights do look striking. Mercedes has used the correct panel proportions to design the A-class and it looks like one of the best designs in the segment.
Summary
The exteriors of the A-class are sharp, beautiful & attention-grabbing.
Just like the exterior design, the interiors of the A-class are also designed with flair. The first thing to note is the fantastic build quality, fit & finish. The materials used for the cabin are of high grade and quality. The aluminum finish and the brushed wood touches all around the cabin make it look more premium. Mercedes has decently equipped the A-class with a wide touchscreen infotainment system that supports the MBUX interface. Also, there are plenty of comfort features like wireless charging, ambient lighting, rear AC vents, panoramic sunroof, etc. The rear bench is short on headroom and in width as well.
Summary
Interiors of the A-class are well built, luxurious, & comfortable.
Mercedes-Benz A-class comes with the option between 3 different engines i.e., petrol & diesel. The base petrol variant uses a 1.3-Lt, turbo-petrol which makes 120 hp & 250 Nm of torque. This engine is mated to a 7-speed DCT gearbox. The ARAI-claimed fuel economy of this engine is 17.5 kmpl. The second engine option which is also the best-selling variant of the A-class is the 2.0-lt, turbo-diesel engine which makes 110 hp & 320 Nm of peak torque. This engine is mated to an 8G-DCT gearbox and it delivers an ARAI-claimed fuel economy of 21.35 Kmpl.
The third option is an AMG variant which comes with a 2.0-lt, twin-turbo petrol engine. This makes a peak power of 225 hp & 400 Nm of peak torque. Performance-wise the engine lineup of A-class is fantastic and the car feels effortless to drive. The engines have been tuned for maximum efficiency and performance altogether.
Summary
The engines of the A-class are powerful & economical as well.
A Class Limousine engine specifications:
| Transmission | Automatic |
| Mileage | 21 |
| Engine | 1332-1950 cc |
| Power | 147 bhp @ 3400 rpm |
| Torque | 320 Nm @ 1400-3500 rpm |
| Drive Train | FWD |
The ride and handling combination of A-class is its USP. Mercedes-Benz engineers have tuned the A-class for customers who want an extremely comfortable sedan. The suspension is tuned brilliantly to tackle the undulations of the road. The good suspension means the low-speed ride quality is brilliant. Also, as soon as the speed builds up, the car feels more planted than any of its rivals. The handling of the car has also been tuned accordingly to accommodate the suspension feel. The steering feedback is light at the low speeds while at the higher speeds the steering weighs up nicely. The high-speed behavior of the A-class is commendable & it feels very confident over the highway. Fast corners can easily be taken with the A-class perfect blend of chassis and handling.
Summary
Ride & handling is brilliantly tuned in the A-class.
Undoubtedly German cars are known for their world-class technology and safety equipment. The safety of A-class is again non-questionable just like the other Mercedes cars. The chassis built is strong and high-tensile material has been used for the construction. In the name of safety equipment, users get – 6-airbags, ISOFIX seats, rear parking assist, active brake assist function, & even live traffic information through Mercedes-connected services.
Summary
A-class is a very well-equipped and safe car in its segment.
A Class Limousine safety specifications:
| Airbag | 7 airbags |
| ADAS | Yes |
| Parking Sensor | Front and Rear |

₹44.46 - ₹45.93 Lakh*
Ex-Showroom Price
Explore Mercedes-Benz A Class Limousine
Exclusive Offers
Find Offers from nearby dealers
Mercedes-Benz A Class Limousine Competitors
| Models | Fuel Type | Engine | Power | Acceleration | Boot Space | Top Speed |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() ₹44.46 - ₹45.93 Lakh* | Petrol, Diesel | 1332 cc | 147 - 161 bhp | - | 405 L | 227 - 230 km/h |
| Petrol | 1499 cc | 154.21 bhp @ 4900-6000 rpm | - | 430 L | 250 km/h | |
| Diesel | 2755 cc | 201 bhp @ 3000-3400rpm | - | 296 L | 190 km/h | |
| Hybrid | 2487 cc | 183.72 bhp @ 6000 rpm | - | - | 200 km/h | |
| Petrol | 1984 cc | 201.20 bhp@ 4500 - 6000 rpm | 7.11 secs (0-100 km/h)s | 652 L | 229 km/h | |
| Petrol | 1984 cc | 201.20 bhp @ 4500-6500 | 7.3 secs (0-100 km/h)s | 345 L | 224 km/h | |
| Electric | - | - | - | - | 180 km/h | |
| Petrol | 1984 cc | 201.15 bhp @ 4500-6000 rpm | - | 281 L | 200 km/h | |
| Petrol | 1984 cc | 261 bhp | - | 600 L | 250 km/h | |
| Diesel | 1996 cc | 212.55 bhp @ 4000 rpm | - | 343 L | 177 km/h | |
| Diesel | 2755 cc | 201.15 bhp @ 3400-3400 rpm | - | 296 L | 190 km/h |
A Class Limousine Mileage by Powertrain
Mileage Report on Diesel Automatic
Would you like 91Wheels to review the A Class Limousine Diesel Automatic variant next?
Mileage Report on Petrol Automatic
Would you like 91Wheels to review the A Class Limousine Petrol Automatic variant next?
A Class Limousine Owner Reviews

Reviews (5)
Mercedes-Benz
Latest Updates on A Class Limousine
The Mercedes-Benz A-Class Limousine facelift has been launched in India at a starting price of Rs 45.80 lakh (ex-showroom), bringing subtle design updates and added tech. It features refreshed styling elements like updated headlamps, grille tweaks, and new alloys, while continuing with the same petrol and diesel engine options.
The Mercedes-Benz A-Class Limousine was showcased for India as the brand’s new entry-level luxury sedan, aimed at younger buyers stepping into the Mercedes ecosystem. It is expected to come with multiple engine options, including a 1.3-litre turbo petrol and a 2.0-litre diesel, along with a performance-focused AMG variant, combining strong performance with premium appeal.

Mercedes-Benz Dealers in New Delhi
Explore 6 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Pune
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Mumbai
Explore 20 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Kolkata
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Ahmedabad
Explore 5 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.

Mercedes-Benz Dealers in Hyderabad
Explore 2 authorized Mercedes-Benz dealers. Get best prices.
A Class Limousine News & Expert Reviews
Latest News

Mercedes-Benz CLA Concept Unveiled At The 2025 Bharat Mobility Global Expo!


Mercedes-Benz A-Class Range Gets A Facelift - Price Starts At Rs 45.80 Lakh


Top Sedan Cars You Should Not Miss















